SEARCH.CRYSTAL.cz

Na Zlaté stezce opět život

PRACHATICE - Patnáct německých a patnáct českých nadšenců z řad organizátorů, historiků a členů Klubu českých turistů na pět dní oblékli dobové soumarské kostýmy, aby tak vyzkoušeli na vlastní kůži putování soumarské karavany s koňmi a bečkami se solí v době, kdy před zhruba tři sta lety byl obchod se solí z německého Pasova do královských Prachatic v největším rozkvětu.
Soumaři se sešli v německém pasově, kde společně rozložili tzv. soumarský tábor, účastnili se oficiálního zahájení historického putování představiteli měst Pasova a Prachatice a vydali se po stopách Zlaté stezky.

Platnost obrázku vypršela.

Zatímco dříve soumaři se svou karavanou denně okolo třiceti kilometrů a v Prachaticích s nákladem soli byli za tři dny, dnešní putování bylo rozloženo na pět dní, aby tak karavana důstojně završila své putování v předvečer konání Slavnosti Zlaté solné stezky. Všude, kam karavana zavítala, kde přespávala, odpočívala a obědvala, se setkala se zájmem obyvatel všech věkových kategorií. Někteří mávali, jiní slovně vyjadřovali svoji sounáležitost nebo se zájmem se soumary debatovali. Soumaři se setkávali na 92 km dlouhé cestě nejen s historií, ale poznávali současný život lidí na obou stranách hranice.
Když se celá karavana objevila na okraji cílové cesty ve městě Prachatice, bylo každému jasné, že mají soumaři i jejich koně celou trasu po Zlaté stezce úspěšně za sebou. V okamžiku, kdy soumaři vstoupili za doprovodu tamborů do historického náměstí, atmosféra v podobě vřelých přijetí návštěvníků Slavnosti Zlaté stezky a zástupců vedení města a pana starosty se stala největší odměnou historickému putování.
Poselství dob zlatých na této stezce pro letošní rok skončilo. Neskončilo však pro léta příští, kdy karavana znovu ožije a vydá se na další historická putování.

Jana Vítková

Informační centrum Prachatice

organizátor a účastník akce